Hasło miesiąca

Podzielisz twój chleb z głodnym i biednych bezdomnych przyjmiesz do domu, gdy zobaczysz nagiego, przyodziejesz go, a od swojego współbrata nie odwrócisz się.

Iz 58,7

10609641_694958647245752_2279762114308521144_n

 

Zostajecie powołani do służby w Kościele Jezusa Chrystusa – powiedział bp Jerzy Samiec w czasie nabożeństwa ordynacyjnego do nowych duchownych: ks. Karola Długosza i ks. Oskara Wilda w ewangelickim kościele Zbawiciela w Żorach.

W sobotę 6 września, w ewangelickim kościele Zbawiciela w Żorach, odbyło się uroczyste nabożeństwo połączone z ordynacją (wyświęceniem) na duchownych Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego dwóch magistrów teologii ewangelickiej.

Poprzez akt ordynacji, do służby Słowa Bożego i Sakramentów, powołani zostali pochodzący z Pomorza Karol Długosz (Koszalin) oraz Oskar Wild (Słupsk).

Na nabożeństwo przybyły rodziny ordynowanych, wierni oraz duchowni, w tym zwierzchnik Kościoła bp Jerzy Samiec, bp Rudolf Bażanowski – zwierzchnik Diecezji Mazurskiej oraz ks. dr Marian Niemiec – biskup elekt Diecezji Katowickiej.

W nabożeństwie wzięli udział także ks. Pavlo Shvarts – zastępca zwierzchnika luterańskiego Kościoła na Ukrainie oraz ks. kanonik Jan Szewczyk z Rzymskokatolickiej parafii „św. Apostołów Filipa i Jakuba”.

Aktu ordynacji poprzez modlitwę i nałożenie rąk apostolskim zwyczajem dokonał Biskup Kościoła wraz z asystentami: bp. Rudolfem Bażanowskim i ks. Piotrem Wowry oraz ks. dr. Marianem Niemcem i ks. Tadeuszem Makulą. Bp Jerzy Samiec poprosił zbór o przyjęcie nowych księży z modlitwą, a służbę duchownych powierzył prowadzeniu Ducha Świętego.

Nowi księża wygłosili osobiste refleksje na temat służby duszpasterskiej i etapów we własnej drodze duchowego rozwoju.

Liturgię komunijną poprowadził Biskup Kościoła, a do Sakramentu Ołtarza przystąpili nowo ordynowani, którzy następnie udzielali Komunii Świętej uczestnikom nabożeństwa.

Nabożeństwo wzbogacił śpiew chórów parafii z Ustronia i Żor.

Po nabożeństwie odbyło się spotkanie z nowymi księżmi, podczas którego bp Jerzy Samiec wręczył dokumenty ordynacyjne. Młodzi duchowni pozostaną w parafiach, w których odbywali dotychczas praktyki przed ordynacją: ks. Karol Długosz w parafii w Żorach, a ks. Oskar Wild w parafii w Ustroniu.

Obecnie w Kościele ewangelickim w Polsce swoją czynną służbę sprawuje 153 ewangelickich duchownych, w tym 12 kobiet.

Tekst za: www.luteranie.pl

Foto: A. Żabka (więcej zdjęć pod: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.694957537245863.1073741857.365178220223798&type=1)

oraz Ł. Janota (zdjęcie lotnicze)

[nggallery id=31]

Polecamy

© 2021 Parafia EA w Żorach; projekt i wykonanie: wiredot.com