Hasło miesiąca

Wysławiam cię za to, że cudownie mnie stworzyłeś. Cudowne są dzieła twoje i duszę moją znasz dokładnie.

Ps 139,14

Ajnowie. Piłsudski. PTEw

Świat Ajnów-Od Bronisława Piłsudskiego do Shigeru Kayano był tematem spotkania pod patronatem PTEw w Muzeum Miejskim w Żorach dnia 17.11.18. O ludach Dalekiego Wschodu opowiadał oraz sylwetkę Bronisława Piłsudskiego przybliżył nam Dr. Lucjan Buchalik.

Ajnowie – nazwa ta w ich języku oznacza człowiek pracy z honorem. Słowo to było używane przez Ajnów tylko na określenie ich samych. Ludność ta początkowo zamieszkiwała południowe krańce Kamczatki, Kuryle, Sachalin oraz niewielkie obszary północnych terenów wysp Japonii Honsiu i Hokkaido. Po 1945 roku Ajnowie zostali całkowicie wysiedleni z wysp Kurylskich i Sachalinu, po zajęciu ich przez ówczesny Związek Radziecki. Współcześnie największe skupisko Ajnów żyje na Hokkaido. Ajnowie charakteryzują się nietypową i niepasującą do tamtejszych ludów Azjatyckich urodą, ponieważ mają białą karnację skóry i są niezwykle bujnie owłosieni. Przypominają raczej ludzi z epoki kamienia łupanego. Zajmowali się niegdyś łowiectwem i zbieractwem, natomiast w dzisiejszych czasach rybołówstwem i rolnictwem – pomidory z ich plantacji uchodzą za najlepsze w tym rejonie i nie tylko. Ajnowie początkowo byli bardzo zmarginalizowani (traktowani jako podludzie )przez Japończyków . Dopiero Shigeru Kayano (1926-2006) społecznik, polityk i etnograf pochodzący z Biratori na Hokkaido, jako pierwszy i jedyny dotąd parlamentarzysta ajnuski doprowadził do ich polepszenia statusu społecznego. Jako przedstawiciel tego ludu mocno promował ich kulturę, zwyczaje oraz napisał o tym książkę. To dzięki jego inicjatywie powstało wiele szkół z językiem ajnuskim oraz Muzeum Kultury Ajnów w Nibutanii.

Pomiędzy wykładami mogliśmy zobaczyć wystawę poświęconą Ajnom. Muzeum Żorskie posiada obecnie największy w Polsce zbiór przedmiotów przynależnym tej kulturze. Są to narzędzia, stroje i ozdoby ( piękny i cenny naszyjnik ) bibeloty, naczynia i przybory kuchenne, broń, eksponaty ilustrujące wierzenia ( kije modlitewne) i ajnuskie ceremoniały.

Druga część spotkania poświęcona była Bronisławowi Piłsudskiemu, oraz prezentacji książki bogato ilustrowanej, mającej kilku autorów, napisanej w trzech językach: polskim , japońskim, angielskim, pod redakcją Dr. Lucjana Buchalika, naszego prelegenta.

Bronisław Piłsudski (1866-1917) wybitny etnograf, antropolog, badacz kultur Dalekiego Wschodu, a także tatrzańskich górali przez nas kojarzony raczej jako starszy brat marszałka Józefa Piłsudskiego. W świecie nauki znany był ze swoich opracowań etnograficznych i językowych, nagrań dźwiękowych za pomocą fonografu Tomasa Edisona, dzięki któremu można usłyszeć głos i śpiew ludzi sprzed stu lat. Był on również działaczem niepodległościowym, oskarżonym o spisek na Cara Aleksandra III. Jego wyrok śmierci zmieniono na zesłanie na wyspę Sachalin. Czas tam spędzony poświęcił badaniom kultury tamtejszej ludności. Zawarł związek małżeński z Ajnuską z którą miał dwoje dzieci. Jego potomkowie do dzisiaj żyją w Japonii.

Z tego bardzo interesującego wykładu na temat tej niezwykłej ludności Ajnów, oraz postaci z nimi związanych wyszliśmy ubogaceni o ciekawą wiedzę i refleksję.

 

Relacja: Daniela Wiśniewska

Zdjęcia: Andrzej Żabka

Polecamy

© 2020 Parafia EA w Żorach; projekt i wykonanie: wiredot.com