Hasło miesiąca

I widziałem miasto święte, nowe Jeruzalem, zstępujące z nieba od Boga, przygotowane jak przyozdobiona oblubienica dla męża swego.

Obj 21,2

Brońże Panie nas na wieki! – Święto Reformacji w Żorach

Wieczorne nabożeństwo Święta Reformacji w Żorach symbolicznie zamknęło obchody Jubileuszu 500 lat Reformacji w naszej parafii. Uroczyste nabożeństwo rozpoczął i zakończył Szymon Jarzyna utworami chyba najbardziej znanego ewangelickiego kompozytora – Jana Sebastiana Bacha. W wypełnionym kościele gościliśmy przedstawicieli władz samorządowych Żor i Gminy Suszec, żorskich placówek kulturalnych oraz gości ekumenicznych. Wysłuchaliśmy kazania wskazującego na Chrystusa jako jedynego dawcę usprawiedliwienia z łaski – źródła zbawienia akcentowanego wyraźnie w teologii ks. dr Marcina Lutra. Pieśni przygotowane na ten wieczór przez chór parafialny pod dyrekcją Aleksandry Maciejczyk również podkreśliły podniosły charakter tego świątecznego spotkania. Po zakończeniu uroczystości na zebranych czekał słodki poczęstunek – okolicznościowy reformacyjny tort.

Nabożeństwo zakończyło parafialne obchody Jubileuszu 500 lat Reformacji. W Żorach, w ramach tych obchodów odbył się Żorski Tydzień Reformacyjny, z wystawą i prelekcjami w Muzeum Miejskim czy projekcją filmu „Luter”, Koncert Reformacyjny w ramach Festiwalu „Fide et Amore”, w Biuletynie Parafialnym pojawiły się okolicznościowe cykle poświęcone tematyce reformacyjnej. Dziękujemy wszystkim osobom, które w ciągu tego roku zaangażowały się w przygotowanie tych wydarzeń.

fot.: Andrzej Żabka

zdjęcia z drona: Mariusz Janota

Polecamy

© 2018 Parafia EA w Żorach; projekt i wykonanie: wiredot.com