Hasło miesiąca

I widziałem miasto święte, nowe Jeruzalem, zstępujące z nieba od Boga, przygotowane jak przyozdobiona oblubienica dla męża swego.

Obj 21,2

Kolumbia – Serce Świata

 „Kolumbia – Serce Świata” to temat listopadowego spotkania PTEw, które odbyło się

w siedzibie Muzeum Miejskiego w Żorach. Gośćmi spotkania byli: Claudia Cardenas i Dominik Bac polsko-kolumbijskie małżeństwo, wspólnie od wielu lat realizujące lądowe i żeglarskie eskapady w nieznane zakątki Kolumbii i inne miejsca Ameryki Południowej, poszukując i odwiedzając żyjące pierwotnie plemiona indiańskie. „Kolumbia-Serce Świata” to prezentacja z wyprawy na Sierra Nevada de Santa Marta, której celem było dotarcie do mieszkających tam Indian Kogi i Arhuacas. Sierra Nevada to najwyższe na świecie nadmorskie pasmo górskie, wznoszące się ponad 5700m n.p.m., gdzie na różnych wysokościach rozsiane są wioski indiańskie, do których aby dotrzeć, podróżnicy musieli odbyć kilkudniowy marsz przez górską dżunglę, a następnie zabiegać o pozwolenie i możliwość kontaktu, gdyż Indianie rzadko i niechętnie dopuszczają do siebie przybyszów. Siebie zaś uważają za starszych braci ludności i określają się mianem „Strażników Ziemi”. Obrazy bogatej prezentacji multimedialnej pokazały też przywiązanych do swej tradycji Indian Kuna, zamieszkujących Archipelag San Blas oraz Indian Nukak Maku- jedno z ostatnich plemion nomadów zamieszkujących tereny Amazonii.

Oprócz życia Indian oglądaliśmy widoki kolumbijskiej przyrody; dolinę Kokory z najwyższymi na Ziemi palmami. Zachwytem ujmowała wspaniałość, architektura i położenie miast – wśród nich słynące z pięknych zatok i plaż Los Llanos, bogate miasto Medellin oraz położona w północnych Andach na wysokości 2640m Bogota- stolica Kolumbii z największym na świecie muzeum złota.

Niezwykle barwna prezentacja pozwalała licznie zgromadzonym uczestnikom przenieść się w egzotyczny świat inaczej żyjących ludów z ich kulturą i tradycjami tak bardzo odległymi od naszej współczesności. Po skończonej prelekcji można było podziwiać i dotykać przywiezione z dalekich stron świata indiańskie pamiątki i rekwizyty, a ich historię przybliżały toczące się jeszcze indywidualne rozmowy z panią Claudią Cardenas i Dominikiem Bacem. Podziękowania i gromkie brawa zakończyły kilkugodzinne nad wyraz ciekawe spotkanie.

Relacja: Elżbieta Sitek

Zdjęcia: Andrzej Żabka

Polecamy

© 2018 Parafia EA w Żorach; projekt i wykonanie: wiredot.com