Hasło miesiąca

Wysławiam cię za to, że cudownie mnie stworzyłeś. Cudowne są dzieła twoje i duszę moją znasz dokładnie.

Ps 139,14

Spotkanie podróżnicze; Pustynia Atacama, Wyspa Wielkanocna i Ziemia Ognista

Liczne grono członków i sympatyków żorskiego oddziału PTE w dniu 16 lutego 2019r. wzięło udział w spotkaniu, na którym kolejny już raz gościliśmy znaną podróżniczkę Wiesławę Pawletko. Tym razem prelegentka przedstawiła trasę podróży, która wiodła do najbardziej zróżnicowanego krajobrazowo kraju – Chile; w nim lodowce, pustynie, górskie szczyty Andów, Ziemia Ognista oraz Wyspa wielkanocna.

W multimedialnym pokazie szczególną uwagę skupiały obrazy z Pustyni Atacama z iście księżycowym krajobrazem dolin, wyżej licznie buchające gejzery, rozległe jeziora solne i wulkany. Wśród wielu cudów natury zachwytem napawały zdjęcia ukazujące potężne, lśniące kolorami, 70-metrowej wysokości ściany lodowca.

Pani Wiesława dzieliła się swoimi wrażeniami doznanymi na Wyspie Wielkanocnej wśród setek ogromnych, kamiennych posągów zwanych „Moai” pozostających nadal nieodkrytą tajemnicą. Jednym z najdzikszych miejsc była Ziemia Ognista odkryta w 1520 roku przez Ferdynanda Magellana, którego pomnik wznosi się na rynku miasta Punta Arenas.

Trasa wyprawy nie ominęła Buenos Aires z najbogatszą dzielnicą Recolety, słynącej też z jednego z najpiękniejszych cmentarzy świata, na którym wznosi się wspaniały pomnik

Evity Peron, którą Argentyńczycy do dziś darzą niezwykłą czcią.

Po skończonym pokazie i żywym komentarzu do każdego obrazu, pani Wiesława zasypywana była licznymi pytaniami a każda odpowiedź stanowiła ciekawą, interesującą relację zdarzeń i przeżyć w czasie podróży.

Relacja: Elżbieta Sitek

Zdjęcia: Andrzej Żabka

Polecamy

© 2020 Parafia EA w Żorach; projekt i wykonanie: wiredot.com