Hasło miesiąca

Ujrzawszy gwiazdę, niezmiernie się uradowali.

Mt 2,10

Świąteczna Finlandia

W dniu 16 grudnia 2017r. odbyło się, ostatnie tegoroczne, spotkanie PTEw, na którym kolejny już raz gościliśmy podróżniczkę, Wiesławę Pawletko. Stosownie do tematu i przedświątecznego czasu, prelegentka przedstawiła relację z podróży do Finlandii.

Opowiadania o swoich przeżyciach zobrazowane zostały barwną i ciekawą wizualizacją, ukazującą nastroje przedświątecznych, finlandzkich zabiegów i przygotowań.

Długie aleje kolorowych jarmarków, tętniące życiem ogromne domy handlowe w Helsinkach, lśniące kolorowymi światłami, etnograficzne Fińskie Muzeum Narodowe, jaśniejąca wśród nocy monumentalna Katedra Luterańska, to obrazy poprzedzające wirtualne dotarcie do Laponii, śnieżnej krainy reniferów i Wioski św. Mikołaja w Rovaniemi.

Wśród niezwykłej przyrody i zjawisk natury, pani Wiesława osobiście doświadczyła jazdy skuterem śnieżnym, saniami ciągniętymi przez renifery, brała też udział w szybkim pędzie psiego zaprzęgu. Ponadto przeżywała i  podziwiała uroki  nocy polarnej, ale nade wszystko jak stwierdziła, największym emocjonalnie doznaniem i szczęściem, było oglądanie mieniącej się barwami, lśniącej na niebie zorzy polarnej, której spektakl oglądaliśmy w krótkiej projekcji filmowej.  Po wielu jeszcze opowieściach o fińskich obyczajach i tradycjach świątecznych, niespodzianką na naszym spotkaniu była degustacja konfitury i nalewki sporządzonej na bazie malin błotnych – smacznych i cenionych jagód w Finlandii.

Spotkanie zakończyło się wzajemnymi życzeniami błogosławionych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia.

Relacja: Elżbieta Sitek

Zdjęcia: Dariusz Gola

Polecamy

© 2018 Parafia EA w Żorach; projekt i wykonanie: wiredot.com