Hasło miesiąca

Wysławiam cię za to, że cudownie mnie stworzyłeś. Cudowne są dzieła twoje i duszę moją znasz dokładnie.

Ps 139,14

Qumran – 70 lat po odkryciu stulecia

14 kwietnia 2018r. gościem spotkania PTEw w Żorach, był Mateusz Krzesiński – pastor Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego. Obszernie i szczegółowo przedstawił temat najbardziej ekscytującego odkrycia archeologicznego XX wieku, jakim były zwoje znad Morza Martwego, znalezione w 1947 roku przez beduińskich pasterzy, którzy szukając zaginionej owcy natrafili na jaskinię, a w niej gliniane dzbany zawierające hebrajskie zwoje rękopisów sprzed 2 tysięcy lat. Miejsce jaskini to górzysty teren Pustyni Judzkiej niedaleko Qumran – starożytnej osady esseńczyków, jednego z żydowskich stronnictw religijnych.

W latach 1947 – 1956 odkryto 11 grot, w których znaleziono około 900 rękopisów obejmujących okres od III wieku p.n.e. do I wieku n.e. Wartość znaleziska stanowiły zwoje biblijne; wśród nich tekst księgi Izajasza i komentarz do księgi Habakuka. Były również teksty apokryficzne, prawne, dokumenty handlowe oraz pisma eschatologiczne, kultowe i poetyckie.

Biblijne zwoje z Qumran pochodzące z II wieku p.n.e. i I wieku n.e. potwierdziły rzetelność  kopiowania ksiąg Starego Testamentu przez żydowskich skrybów. Niewielkie różnice stylistyczne przekazują tę sama treść. Przykładem jest proroctwo o męce Chrystusa, opis postaci Goliata i jego wzrostu, oraz liczby członków rodziny Jakuba.

Niełatwy, skomplikowany proces identyfikacji zwojów, czekających na swe odkrycie 2 tysiące lat, stanowią dziś bogatą bibliotekę z różnorodną tematyką, a ich treści dostarczają ogrom materiału źródłowego powiększającego wiedzę o historii wiekowych dekad i również o epoce, w której żył i działał Jezus, a także o początkach kształtowania się chrześcijaństwa.

Relacja: Elżbieta Sitek

Zdjęcia: Andrzej Żabka

Polecamy

© 2020 Parafia EA w Żorach; projekt i wykonanie: wiredot.com