Młode wino należy lać do nowych bukłaków.
(Mk 2,22)

Masz w domu światowy bestseller. To nim inspirujemy się na co dzień.

Tak! To Biblia! Dlaczego jest dla nas tak ważna?

Bo uważamy, że jest jedyną podstawą (normą) naszej wiary. To znaczy, że żadna teologia, ludzkie postanowienie, dekrety czy dogmaty – nie mogą stać w sprzeczności z Biblią. Dlatego też, jeśli chcesz wiedzieć, jaki jest Bóg, czytaj Biblię! Jeśli chcesz usłyszeć jak zwraca się do Ciebie, dziś tu i teraz: czytaj Biblię! Jeśli chcesz wyruszyć na spotkanie Boga: czytaj Biblię!

Pisana przez ok. 1600 lat, powstała w trzech językach: hebrajskim, aramejskim i greckim (koine). Potem była dostępna w przekładzie Hieronima na język łaciński (tzw. Wulgata), i o ile u schyłku antyku łacina jako lingua franca ówczesnego świata była stosunkowo szeroko używana i rozumiana, o tyle z biegiem lat i wieków stawała się coraz mniej zrozumiała. Po setkach lat tych, którzy mogli czytać ze zrozumieniem było… niewielu.

To dopiero średniowieczni perkursorzy Reformacji, tacy jak Jan Wiklef czy Jan Hus położyli nacisk na konieczność tłumaczenia Biblii na języki narodowe, a pierwszym, który przełożył Biblię z języków oryginalnych na język narodowy, był ks. dr Marcin Luter: dokonał tego w latach 1521-1534 (tzw. Biblia Lutra).

Pierwsza polska Biblia to XV-wieczna Biblia Królowej Zofii (tłumaczona z łaciny), zaś pierwszym przekładem z języków oryginalnych był Nowy Testament ewangelickiego księdza Stanisława Murzynowskiego (1551-53).

Dziełem Reformacji jest formalna zasada w ewangelickiej teologii, brzmiąca: TYLKO PISMO! Tylko Pismo jest normą i podstawą naszej wiary. A skoro jest normą, to Pismo powinno być zrozumiałe. Dla wszystkich.

 

Więcej na ten temat tutaj.

Polecamy

© 2024 Parafia EA w Żorach; projekt i wykonanie: wiredot.com