Młode wino należy lać do nowych bukłaków.
(Mk 2,22)

Chór

Chór powstał w naszej parafii w 1946 roku. Początkowo liczył ponad 50 osób, pochodzących z parafii w Żorach i Warszowicach, a jego pierwszym dyrygentem był nauczyciel Pan Białoń z Ornontowic. W późniejszych latach chór prowadzili: Leopold Kadłubiec, ks. Karol Bauman, Otton Oelschlaeger. W latach 1977-2016 funkcję dyrygenta pełnił Piotr Gaś. W roku 2016 prowadzenie chóru przejęła dr Aleksandra Maciejczyk. Chór bierze aktywny udział w życiu Kościoła, występując na uroczystych nabożeństwach zarówno w macierzystej parafii, jak i w sąsiedniej parafii w Warszowicach.

Chór stara się być również aktywnym członkiem społeczności swojej rodzinnej miejscowości, uczestnicząc od 2000 roku w Majowych Spotkaniach Chóralnych w Żorach. Chór wielokrotnie brał udział w wyjazdach zagranicznych, koncertując: w Szwecji (1990, 1997), Holandii (1991, 1994), Czechach (1993) oraz w Niemczech (1995, 1996, 1999, 2002), chętnie przyjmował rewizyty zaprzyjaźnionych zespołów. Szczególnie bliskie kontakty chór nawiązał jednak w kraju – szczególnie z chórem parafii ewangelicko-augsburskiej w Warszawie, gdzie występował w 1997 roku.

Chór w swoim repertuarze posiada opracowania pieśni, zamieszczone w Harfie Syjońskiej, śpiewniku Pieśń nową Panu zaśpiewam oraz w zbiorze „Pieśni kościelnych na chór mieszany”. Są wśród nich pieśni okolicznościowe: dziękczynne, ślubne, pogrzebowe, jak również o powołaniu czy ordynacji. Utwory tematycznie nawiązują do roku kościelnego: Bożego Narodzenia, czasu pasyjnego, Wielkanocy, Święta Żniw, pamiątki Reformacji. W repertuarze chóru znajduje się ponad 60 pozycji. Są to m. in: J.S. Bach – Zachowaj nas przy słowie swym, G.F. Haendel – Alleluja z oratorium Mesjasz w opr. A. Bajko, W.A. Mozart – Modlitwa, F. Schubert – Święty, Święty, Święty, F. Chopin – Już na krzyżu, J. Brahms – Kto w stajence cicho śpi, S. Moniuszko – Ojcze z niebios z opery Halka, J. Gawlas – Panie, sam Twój Kościół wódź, J. Świder – Czego chcesz od nas Panie, T. Sikora – Jasny, wspaniały ranek, S.W. Martin – Głośno biją niebios dzwony, A. Bajko – Stary krzyż, B.M. Ramsey – Wierzyć mnie, Panie, ucz oraz melodię słoweńską Ojcowski dom.

Próby odbywają się w poniedziałki od godz. 18:00 w budynku plebanii w Żorach!

Marek Maciejczyk

Polecamy

© 2024 Parafia EA w Żorach; projekt i wykonanie: wiredot.com