Hasło miesiąca

Wysławiam cię za to, że cudownie mnie stworzyłeś. Cudowne są dzieła twoje i duszę moją znasz dokładnie.

Ps 139,14

Światowy dzień modlitwy w Warszowicach – z egipskimi akcentami

W piątek 7 marca br. w warszowickim Kościele Ewangelicko-Augsburskim miały miejsce obchody Światowego Dnia Modlitwy. Tego dnia spotkało się około trzysta przedstawicielek kół pań z parafii ewangelickich w: Warszowicach, Golasowicach, Studzionce, Żorach, Rybniku, Jastrzębiu, Wodzisławiu oraz Gołkowicach.

DSC_0028 DSC_0009

 

Tegoroczny Światowy Dzień Modlitwy miał za zadanie skupić uwagę uczestników na problemach chrześcijan żyjących w Egipcie. Ok. 10% mieszkańców Egiptu to chrześcijanie różnych wyznań, wśród których najliczniejszą grupę stanowią prawosławni Koptowie. W kraju nad Nilem na porządku dziennym są akty przemocy wobec chrześcijan, a także morderstwa na tle religijnym.

 

Specjalnie przygotowana na ten wyjątkowy wieczór liturgia oraz zawarte w niej akcenty rodem z Egiptu służyły zapoznaniu uczestników z sytuacją egipskich chrześcijan. Po wspólnej modlitwie w intencji braci i sióstr z Egiptu zebrani przeszli do sali OSP. Na miejscu czekał już kołocz upieczony przez koło pań z Żor oraz prezentacja dotycząca realiów życia codziennego w kraju faraonów.

 

Podczas corocznego Światowego Dnia Modlitwy (zwanego dawniej Światowym Dniem Modlitwy Kobiet) spotykają się chrześcijanki różnych wyznań, aby modlić się w intencji ubogich, bezrobotnych i pokrzywdzonych w wyniku wojen na całym świecie. Każdego roku tematem przewodnim są chrześcijanie z losowo wybranego kraju. Na polskim gruncie ŚDM odbywa się regularnie, co roku, od 9 marca 1962 r. Od roku 1992 w pracach przygotowawczych i nabożeństwach bierze czynny udział Polski Związek Kobiet Katolickich.

Foto: M. Janota

Polecamy

© 2020 Parafia EA w Żorach; projekt i wykonanie: wiredot.com