Zapraszamy

biuletyn0717

Polecamy

Facebook

Hasło miesiąca

O to się modlę, aby miłość wasza coraz bardziej obfitowała w poznanie i wszelkie doznanie.

/Flp 1,9/

Pamiątka Poświęcenia Kościoła – 25 czerwca 2017

737 lat mija od wmurowania kamienia węgielnego pod budowę ewangelickiego kościoła ap. Piotra i Pawła w Warszowicach, wzniesionego na fundamentach zniszczonego podczas wojny kościoła. W ostatnią niedzielę czerwca warszowicki zbór obchodzi uroczystość Pamiątki Poświęcenia swojego Kościoła. W ostatnich miesiącach kościół przeszedł gruntowny remont, w dużej części wykonany przez samych parafian. Podczas nabożeństwa nie zabrakło nawiązań do pracy zborowników i ich troski o to miejsce.

Podczas uroczystego nabożeństwa Słowem Bożym służył ks. Mirosław Czyż, proboszcz sąsiednich parafii w Pszczynie i Studzionce. W swoim kazaniu również nawiązywał do kondycji współczesnych wspólnot chrześcijańskich i  wzorców postaw, z których mogą czerpać młodzi. Zwracał jednocześnie uwagę na związek pomiędzy postawą rodzin, rodziców, wobec kościoła a tym, jaki stosunek do chrześcijaństwa przyjmują ich dzieci. Wraz z ks. Czyżem do Warszowic przyjechał także pszczyński chór parafialny, który zaprezentował podczas nabożeństwa kilka pieśni.

Po zakończeniu nabożeństwa na uczestników uroczystości czekał poczęstunek (ciasto, kawa, herbata i zimne napoje) przygotowany przez warszowicką młodzież. Przy tej okazji była również zbierana ofiara na rzecz leczenia Tymoteusza Marka – udało się zebrać ponad 1200zł! Więcej na ten temat w najbliższym numerze Biuletynu Parafialnego.

Światowy Dzień Modlitwy 2017

SDM-2017Przecudowne krajobrazy rajskich plaż, położonych na przeszło 7 tys. wysp, niesamowita zieleń tropikalnych lasów, lazurowy błękit wody, bogata i supernowoczesna metropolia z wieżowcami, a równolegle do tego, wybuchające wulkany, prymitywne chaty na palach, wioski zniszczone przez huragany i tajfuny (najbardziej znany to Yolanda z 2013), slumsy nad totalnie zaśmieconym brzegiem Pacyfiku, chata o powierzchni 18 m2 zamieszkana przez 30 osób i więzienie na 800 osób, w którym przebywa 3 800 ludzi, upchanych nieludzko, jak przysłowiowe „sardynki w puszcze”. Kraj odkryty przez Fryderyka Magellana, w którym używa się ok. 170 języków i ponad 300 dialektów, miejsce, gdzie, wg Narodowego Urzędu Statystycznego, 1 na 5 kobiet w wieku 15-49 doświadczyła przemocy fizycznej, w którym istnieje również przemoc seksualna, psychiczna i ekonomiczna, a także handel ludźmi. To tylko niektóre z migawek, przedstawiających Filipiny i sugerujących nam, z jakimi problemami borykają się mieszkańcy tego państwa, o które, wspólnie razem, modliliśmy się 1 marca na tegorocznym Światowym Dniu Modlitwy.

Tym razem swej szczodrej gościnności użyczyły nam, (ponad 250 osób) parafie Pszczyna i Studzionka. Nasze spotkanie rozpoczęło się nabożeństwem, prowadzonym przez panią diakon Renatę Raszyk. W tym roku liturgię do niego przygotowały chrześcijanki z Filipin, które na hasło przewodnie wybrały słowa: „Czy jestem wobec ciebie niesprawiedliwy?, na podstawie przypowieści z Ewangelii Mateusza 20.1-16. Młodzież przedstawiła nam pantomimę do tej historii, a chór pszczyńskiej parafii uświetnił nabożeństwo swymi pieśniami. Mogliśmy też złożyć ofiarę pieniężną na potrzeby Filipin, aby nie tylko samą modlitwą ich wesprzeć, ale też i materialnie im pomóc.

W Sali OSP w Brzeźcach, do której przenieśliśmy się po nabożeństwie, pani Anna Rakowicz przybliżyła nam, poprzez slajdy i ciekawą prelekcję, to odległe miejsce. Uzupełnieniem wykładu była degustacja regionalnych dań z Filipin: ryż z zawiesistym sosem mięsnym, przepyszne mini naleśniki Lumpia, ciasta na bazie mąki ryżowej i mleczka kokosowego oraz tajemniczy deser „Halo Halo” – stanowiący miksturę owoców i płatków migdałów.

Ten szczególny dzień, jakim jest Światowy Dzień Modlitwy, skupia wokół siebie chrześcijanki różnych wyznań. Jest to ruch ekumeniczny o 130-letniej tradycji i obecnie obejmuje już ponad 170 krajów. W Polsce pierwsze nabożeństwo ŚDM (wtedy jeszcze był to Światowy Dzień Modlitwy Kobiet) odbyło się 4 marca 1927 r. w Kościele Baptystycznym w Łodzi. W naszej, międzyparafialnej, społeczności mamy 18-letnią tradycję tych spotkań. Cieszy nas niezmiernie, że wspólnie razem umocnieni w Jezusie Chrystusie, naszym Panu i Zbawicielu, możemy być taką jedną dużą rodziną, która, poznając tradycję, kulturę i problemy chrześcijan innych krajów, modli się o innych. Niesamowicie ważnym jest też, by zastanowić się nad samym sobą i nad tym, czy potrafimy cierpieć z cierpiącymi, okazując im solidarność i cieszyć się razem z tymi, którzy odnoszą sukces i powodzi im się lepiej od nas. Czy udało nam się ostatnio kogoś pochwalić i wyrazić swe uznanie? Czy nagradzamy innych za to, co robią? Czy tylko uważamy, że to „ich obowiązek” i nie usłyszą od nas dobrego słowa? Z tą i kilkoma jeszcze innymi, myślą, pozostawiła nas pani diakon Renata Raszyk, rozdając nam do przemyślenia, po powrocie do domu, pytania o naszą codzienność.

Bardzo wszystkim dziękujemy za tak wspaniale przygotowane spotkanie i za wspólną społeczność. Za rok, jeśli Pan pozwoli, sami będziemy gospodarzami spotkania. Tematem liturgii na 2018 rok będzie hasło: „Wszystko co stworzył Bóg jest dobre”, przygotowane przez Komitet Światowego Dnia Modlitwy z Surinamu. Niech dobry Bóg udzieli nam swych sił i mądrości byśmy podołali temu zadaniu.

tekst: Grażyna Jarosz

Kulig parafialny w Wiśle

IMG_4616Ponad 60 osób z warszowickiej i żorskiej parafii wzięło w niedzielę (5 marca) udział w parafialnym kuligu doliną Białej Wisełki. Choć okoliczności przyrody były już bardziej przedwiosenne niż zimowe, górskie pejzaże rekompensowały niewielką ilość śniegu. Wspólna biesiada w górach to pierwszy, ale nie ostatni parafialny wyjazd w tym roku (szczegóły w zakładce „Zaproszenia

Wierzę, więc jestem – podsumowanie

2Warszowiccy Młodzi w grudniu ubiegłego roku w ramach projektu „Wierzę, więc jestem” zorganizowali akcję pomocy bezdomnym zwierzętom. Dzięki Waszej ofiarności, drodzy Parafianie, udało się zebrać 494,50 zł.

Niestety, ze względów formalnych zebrane pieniądze nie mogły zostać przekazane na rzecz żorskiego Punktu Zatrzymań Bezdomnych Zwierząt, dlatego w ubiegłą środę półki żorskiego hipermarketu zostały sczyszczone, a zakupiony w ten sposób wózek karmy i zabawek dla psów i kotów przekazany jeszcze tego samego dnia bezpośrednio do schroniska.

Dziękujemy za otwartość Waszych serc, bracia i siostry, a młodym gratulujemy udanej akcji!

Tomasz Marek

Występ-niespodzianka dla dziadków

W ostatnią styczniową niedzielę nabożeństwo w Warszowicach miało niecodzienny przebieg. Dzieci, wraz z panią kościelną przygotowały specjalny program z okazji Dnia Babci i Dziadka. Śpiew i wierszyki w kościele to jeszcze nie koniec niespodzianek. Po nabożeństwie w Sali parafialnej czekał już poczęstunek. Przy kawie, herbacie i cieście dziadkowie zostali obdarowani przygotowanymi przez dzieci laurkami.

Słowa uznania należą się pani kościelnej za pomysł i przygotowanie tej miłej niespodzianki.

Strona 1 z 1212345...10...Ostatnia »

W naszych galeriach