500 lat Reformacji
Dla ewangelików tradycji luterańskiej, ale także dla chrześcijan, dla których dziedzictwo Reformacji jest nieodłącznym elementem ich duchowej tożsamości, Rok Reformacji ma szczególne znaczenie. Obchody jubileuszowe zainaugurowaliśmy już w naszym Kościele i parafiach 31 października 2016 roku, a globalnie w katedrze w Lund (Szwecja).
Zgodnie z decyzją Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce Rok Jubileuszowy 500 lat Reformacji obchodzić będzie właśnie jako Rok Reformacji.
Reformacja to odnowa, to re-formowanie, a więc ponowne kształtowanie. Nie oznacza Reformacja porzucania tego wszystkiego, co decyduje o naszej wyjątkowości (na to składają się nie tylko nasze zalety, ale i wady, talenty, ale i ułomności), ale oznacza powrót do fundamentu, którym jest sam Pan Jezus. Początek Nowego Roku to w tradycji liturgicznej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (Luterańskiego) święto Nadania Zbawicielowi Imienia Jezus.
Rok Reformacji jest dla całej wspólnoty naszego Kościoła, ale także dla wszystkich naszych Sióstr i Braci z innych Wspólnot, kolejną okazją do przemiany i odmiany, nie zmian dla zmiany, ale prawdziwej odnowy, którą daje Duch Boży w Chrystusie.
Diecezje i Parafie Kościoła Ewangelickiego w Polsce włączają się w globalne obchody 500 lat Reformacji. Chcemy wraz z innymi dziękować Bogu za tych, którzy byli przed nami, za reformatorów znanych i nieznanych, a także prosić Ducha Świętego, aby reformacja nie stała się dla nas zamkniętym rozdziałem.
Rok Reformacji to także nowe możliwości, w tym duszpasterskie. Od 1 stycznia 2017, zgodnie z decyzją Synodu Kościoła, wszyscy diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego są uprawnieni do przewodniczenia nabożeństwom z Sakramentem Ołtarza. Dzięki temu Kościół Pana Jezusa częściej będzie mógł cieszyć się z Jego szczególnej Obecności w Chlebie i Winie.
Hasło biblijne Roku Reformacji: „Dam wam serce nowe, i ducha nowego dam do waszego wnętrza” (Ez 36, 26).
źródło: luter2017.pl
18 maja 2017 roku w Muzeum Miejskim w Żorach odbyła się inauguracja Żorskiego Tygodnia Reformacyjnego, zorganizowanego przez Muzeum Miejskie, przy współudziale Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego i Parafii Ewangelickiej w Żorach. Otwarcia inauguracyjnego spotkania dokonał proboszcz Parafii Ewangelickiej ks. Bartosz Cieślar. Powitał licznie zebranych uczestników, wśród których obecny był prezydent miasta Żor, dyrektor i kadra pracowników muzeum.
W sali muzeum prelekcję pt. „Ewangelicy na Górnym Śląsku” przedstawił dr hab. Jan Szturc. W prologu wykładu nawiązał do czasu Reformacji zapoczątkowanej symboliczną datą ukazania się 95 tez dr. Marcina Lutra na drzwiach kościoła w Wittenberdze.
Po skończonym wykładzie zwiedzano wystawę „Historia Biblii”. Przewodnik wystawy zaprezentował szereg eksponatów dokumentujących 3500 lat powstawania Pisma Świętego. Wśród niezwykle ciekawych eksponatów znajduje się replika tablic mojżeszowych z Dziesięciorga Przykazaniami, są też repliki rękopisów z Qumran, przekłady tekstów hebrajskich na język grecki oraz kolejne wydania Pisma Świętego, powstające w procesie jego przekładów na przestrzeni 2000 lat. Na szczególną uwagę zasługuje Biblia Gutenberga, będąca pierwszą na świecie księgą wydaną drukiem w 1445 roku.
Wystawę wyeksponowaną w tutejszym muzeum można było zwiedzać do 28 maja 2017r.
25 maja 2017 r. w żorskim Kinie na Starówce odbyła się projekcja filmu pt. „Luter” w reżyserii Erica Tilla z międzynarodową odsadą. Tytuł filmu i wolny wstęp zachęcił rzeszę widzów do obejrzenia historii o Marcinie Lutrze, który jako zakonnik Kościoła Rzymskokatolickiego, studiując Pismo Święte, doświadcza wewnętrznej przemiany. Konfrontując przekaz Słowa Bożego z religijnymi praktykami, dostrzega wiele rażących nieprawidłowości i herezje. Przybijając na drzwiach kościoła w Wittenberdze 95 spisanych przez siebie tez chciał zachęcić do powrotu w stronę Pisma, by przez pryzmat Słowa Bożego budować rzeczywistość wiary i Kościoła. Wydarzenie to z 1517 roku datuje się jako oficjalny początek Reformacji.
Relacja: Elżbieta Sitek